metoda montessori, zabawki montessori, pomoce montessori, brykacze.pl

Metoda Montessori

Jak to się zaczęło?

Maria Montessori, od której imienia pochodzi nazwa metody wychowawczej, była jedną z pierwszych kobiet we Włoszech, która pracowała w zawodzie lekarza. Odebrała wykształcenie antropologiczne i pedagogiczne, a ponadto zafascynowana była psychiką dzieci, oraz ich wychowywaniem. Całe życie pracowała nad tym, by opracować metodę wychowawczą, dzięki której człowiek w wieku 18-24 lat stanie się specjalistą w jakiejś dziedzinie.

Jak to działa?

Jest kilka głównych założeń, które definiują Metodę Montessori. Jednym z nich jest stawianie na niezależność i samodzielność. Dziecko dużo więcej jest się w stanie nauczyć, gdy samo musi poradzić sobie z problemem. Sala, w której odbywają się takie zajęcia, powinna być wyposażona w taki sposób, żeby dziecko po wszystko mogło samo sięgnąć i ze wszystkim sobie poradzić. Również wszystkie pomoce, materiały i aktywności powinny być tak zaplanowane, że dziecko może po prostu podejść i skorzystać – bez niczyjej pomocy.

Pomoce Montessori

Aby Metoda Montessori była skuteczna, trzeba dostarczać dziecku jak najwięcej możliwości. Zabawki muszą być wartościowe i kreatywne. Zabawki Montessori muszą być związane z jakimś konkretnym kierunkiem rozwoju, ale jednocześnie ich ilość i różnorodność powinny pozwalać na swobodny wybór ścieżki. Dziecko, kierując się własnymi zainteresowaniami i upodobaniami, będzie wybierało zabawki konkretnego typu, a wtedy opiekun, lub wychowawca powinien dopasowywać kolejne pomoce do upodobań maluszka.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku tej metody są tablice manipulacyjne. Producent Viga Toys posiada w ofercie bogaty wybór tego typu zabawek, dzięki czemu wydaje się być świetnym wyborem w celu zaopatrzenia sali Montessori.

Drugim z producentów, których warto rozważyć, jest Masterkidz. Produkuje on tablice przepięknie wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół. Są to często tablice tematyczne – na przykład tablica z ząbkami człowieka. Pozwala na poznanie rodzajów zębów, odpowiedniej higieny, oraz różnych odmiennych smaków. Na takiej tablicy dziecko może poćwiczyć prawidłowe szczotkowanie, oraz zainteresować się stomatologią.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *